יום ראשון, 10 בפברואר 2019

ללא מלים....תרתי... פתיחה יחידה מסוגה: משחק חברתי אינטראקטיבי ללא מלים ע"י המורה נועה פורת החרשת מלידה


לראשונה נפתחה השבוע התכנית בבי"ס גורדון בעכו אשר בניהולה של יעל אריש עם סגניתה אסתר טבדי.
המורה המובילה, נועה פורת, החרשת מלידה , פתחה את התכנית במשחק של אינטראקציה חברתית ללא מלים: על רקע המשפט, ( משירה של זלדה )  "לכל איש יש שם...", נועה בקשה מכל אחד מהמשתתפים לקחת צבע ולצייר מסגרת  כמרחב הפרטי האישי ואז משהו הקשור לשמו. בהמשך הנחתה אותם לקחת צבע אחר ולחבר לציור שהכי אהבו,  אח"כ לציור אליו התחברו,  לזה הדומה ביותר למה שציירו אישית,  לחבר בצבע אחר את הציור האישי למישהו שאינו סבא/נכד, לציור הרחוק ביותר ולציור שלא הבינו מה משקף ועוד....
ומהפינה האישית של נועה פורת:
 " הרגע שנכנסתי לפרוייקט הוצפתי בהמון רגשות שעלו וגברו עם הכנת הכיבוד. היתה המלצה להכין עוגיות סבתא. העליתי זכרונות מילדותי ונזכרתי שסבתי מצד אבא, צילה כהן- נוישל ז"ל היתה מכינה עוגת דבש. לא הייתי בטוחה שיאהבו את עוגת הדבש של סבתא שלי אבל אז נזכרתי בחוברת המתכונים שהכינו בקיבוץ רמת רחל (שם סבתא שלי היתה גרה). החוברת נמצאת אצלי (החוברת המקורית נמצאת בקיבוץ רמת רחל והיא כבת 70 שנה ) ורועדת מהתרגשות דפדפתי בה ומצאתי את מתכון עוגיות החמאה. בהתרגשות אפיתי את העוגיות שיצאו נהדרות. מצאתי את קופסת העוגיות של סבתא שלי מצד אמא ושם אפסנתי את העוגיות של סבתא צילה.
הסתכלתי על קופסת העוגיות של סבתי מרגוט שטיינמן ז"ל והבנתי שאני חייבת לכבד גם את זכרה. לא זוכרת אם אכלתי עוגה של סבתא אבל אז נזכרתי בסיר הפלא שסבתא היתה אופה בו ואני זוכרת שהיא היתה הופכת את הסיר ושמה אותו על בקבוק כדי שהעוגה תצא אוורירית. מיד הוצאתי חומרים ואפיתי עוגת תפוזים בסיר פלא (חד פעמי J) וכשהעוגה היתה מוכנה, נגשתי לבצע את הפיכת העוגה כשבליבי תפילה שהעוגה לא תתרסק והעוגה לא התרסקה.
למחרת במפגש הפתיחה פתחתי שולחן עם העוגיות של סבתא צילה והעוגה של סבתא מרגוט והצבתי בגאווה רבה את תמונותיהן. זכיתי לשמר את המורשת שלי ובעצם זו המטרה שלמה הוקם הקשר הרב דורי".


קופסת העוגיות של הסבתא מצד האמא (של נועה פורת), מרגוט שטיינמן ז"ל
שם אפסנה את העוגיות מהמתכונים של סבתא צילה כהן נויישל ז"ל (מצד האב)
לפי חוברת המתכונים מרמת רחל שם גרה סבתא צילה

  תמונתה של צילה כהן-נויישל ז"ל ועוגת התפוזים ממתכוניה 


מתחילים במסגרת כלסימון מרחב אישי פרטיאשר, אחד משניים עשר השבטים

הנחייתה של המורה נועה פורת 

לקראת סיום התוצר 

אין תגובות: