יום ראשון, 19 ביולי 2009

כתיבת סיפורים אישים - שדות יואב

ליאורה וורך הובילה את התוכנית, 15 תלמידי כיתות ו', 15 מבוגרים מרחבי המועצה האזורית "יואב" בגילאים 65-85.
בכל יום שישי התקיימה פגישת הכנה עם התלמידים ולאחריה מפגש למידה של שעה וחצי עם המבוגרים שהגיעו מרחבי המועצה בהסעה מאורגנת שמומנה על ידה המועצה האזורית. המפגש ראשון והאחרון היה בנוכחות מנהלת בית הספר.
מרים - ילדותי
הייתי חברה ב"שומר הצעיר", בקן תל-אביב במשך 10 שנים, בגדוד איילון צפון. הייתי מדריכה בגדדוד יחיעם. השנים האלה היו שנים של פעילות ענפה, שמחת נעורים והכנה לחיי קבוץ. טיילנו בארץ ויצאנו למחנות עבודה. הקן היה הבית השני שלי. אני לא אשכח את התקופה הזאת כל ימי חיי.

שלמה - זיכרונות
נולדתי בפולין בעיר קרקוב למשפחה דתית והתחנכתי ברוח הזו. למדתי בבית ספר פולני, ואחרי הצהרים הלכתי לחדר ולמדתי תנ"ך ובהמשך גם רש"י. אחרי גמר בית הספר היסודי הלכתי לעבוד ולמדתי מקצוע. הצטרפתי לתנועת בני עקיבא ובגיל 17.
כשפרצה מלחמת העולם השנייה, ב 1939 ברחתי מפני הגרמנים לעיר לבוב ברוסיה. יחד עם אחי, נרשמנו לעבודות במכרה פחם, 150 מטר מתחת לפני האדמה העבודה הייתה קשה מאוד. אחי שהיה רעב וחולה, נפטר ברוסיה. בשנת 46 חזרתי לפולין ולא מצאתי אף אדם מבני משפחתי. עם הגעתי לפולין נודע לי על השואה הנוראה שפקדה את העם היהודי. בפולין נשארו בודדים ומשפחות שלמות נספו במחנות ההשמדה, אז הצטרפתי ל"שומר הצעיר" והייתי פעיל שנתיים עד עליתי ארצה עם קום המדינה וגויסתי לצה"ל. אחרי אימונים קצרים נשלחתי לירושלים שם נלחמתי נגד הלגיון הירדני והצבא המצרי.
באחד מימי חודש ספטמבר נרצח בירושלים המתווך מטעם האו"ם הרוזן השבדי ברנדוט, בידי אנשי הלח"י. נוצרה מתיחות בעיר והוכרז מצב חירום. אנחנו הוצבנו במבואות המערביים של ירושלים כדי למנוע את בריחת המתנקשים, אולם הם לא נתפסו. למחרת קיבלו פקודה לפרק את יחידות האצ"ל והלח"י וחייליהם צורפו לגדודים הקיימים של צה"ל.

אין תגובות: